Ryby by měli patřit do jídelníčku každého, kdo se snaží o zdravý životní styl. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, omega-3-mastných kyselin, vitamínů a minerálů včetně třeba vitaminu D a tak dále. Jejich přínos pro naše zdraví asi není potřeba obhajovat. Radši se s vám podělím o tom, jak si ryby připravuji já.

DSC_0119

Vlkouš s bylinkovo-česnekovou krustou, pečenými kaštany, mrkví a červenou cibulí

Přiznám se, že byť se snažím o to, abych měla čerstvé ryby co nejčastěji, často u mě na talíří končí tuňák z konzervy, v tom lepším případě z něj udělám aspoň rissotto (takže tu konzervu vyklopím do rýže a přidám k tomu kukuřici – masterchef :D).

Ale když mám tu možnost udělat si čerstvou rybku, vychutnávám si jí. A úplně nejraději peču ryby v troubě. Na pečící papír přidám ještě i brambory a zeleninu a za dvacet minut mám výborný oběd nebo večeři. Moje další oblíbená úprava je klasicky na pánvi. Používám k tomu olivový olej ve spreji, ryba z pánve je křupavější než ta z trouby, takže to střídám, podle toho, na co mám zrovna chuť.

Schválně jsem vám tady vybrala k receptům trošku jiné ryby, než na které jste asi zvyklí. Takže žádný losos a treska, ať vyzkoušíte něco nového :))

Vlkouš v troubě

rybar-japonsko1Vlkouš obecný je taková docela ošklivá rybička, která je ale skandidávskou specialitou, má pevné bílé maso a jemnou chuť. Rozhodla jsem se vlkouše před pečením potřít směsí olivového oleje, česneku a bylinkové směsi s medvědím česnekem, bazalkou, tymiánem, oregánem, libečkem a kmínem od Fitkoření.cz . Troubu jsem měla rozehřátou na 180° a na pečícím papíru jsem s rybou pekla ještě jedlé kaštany, červenou cibuli a mrkev. Za dvacet minut bylo hotovo.

DSC_0088

Okouník na divoko na pánvi

Okouník se řadí mezi tzv. “red fish”, jeho maso je pevné, jemné chuti a relativně bez tuku. Proto je pro něj tahle jednoduchá úprava naprosto ideální. Na pánev jsou použila olivový olej ve spreji a až byla rozpálená opekla jsem úplně jednoduše okouníka posypaného směsí divokého koření (Fitkoření.cz). Podávala jsem ho k večeři s avokádovým dipem (rozmačkané avokádo s kapkou citrónu a špetkou soli) a nemohla jsem se ho nabažit.

DSC_0093

Obě rybičky seženete v té nejvyšší čerstvosti a kvalitě ve Fishee’s  v Galerii Fénix na Vysočanské ♡