Rozhodla jsem se, že zabrousím na téma, které nepatří mezi oblíbené a je trochu choulostivé. Jsou to naše střeva a to, jak se k nim chováme. Já sama v tomto ohledu nemám čisté svědomí a pokud žijete fitness a užíváte si různá dochucovadla bez cukru a kalorií, light a zero nápoje, proteiny apod. určitě jste se s podobným problémem už setkali. Tady jsou většinou na vině umělá sladidla. Ale nejsou jedinými vyníky rozhozené střevní mikroflóry. Mohou za tím být antibiotika a jiné léky, ale také samozřejmě nezdravá a nepravidelná strava, která zahrnuje jednoduché cukry, limonády, fastfoody apod.

Důsledkem toho je, že mikroorganismy v našich střevech nejsou v rovnováze, trapí nás nadýmání, nepravidelná stolice. Tělo nevstřebává vitamíny a živiny tak, jak by mělo. Trpí tím navíc i naše imunita, ve střevech se totiž soustřeďuje 70% imunitních buněk.

Střevní nervový systém aneb “druhý mozek”

V roce 1965 přišel jeden z amerických vědců s překvapivým zjištěním, že 95% veškerého seratoninu (hormon štěstí a dobré nálady) se tvoří a ukládá ve střevech. V praxi to znamená, že pokud vaše střeva nejsou v pořádku, nemůže být v pořádku ani vaše nálada. A to je důvod, proč jsem se rozhodla, že změním některé své stravovací návyky. A proč vy byste měli také.

Střeva “komunikují” s naším mozkem víc než si myslíme a ovlivňují životně důležité reakce organismu.

Jak mít zdravá střeva?

  1. omezte umělá sladidla, jednoduché cukry, alkohol, konzumaci potravin s “prázdnými kaloriemi” (bíla mouka, cukr, sladkosti, limonády…), příliš tučná jídla
  2. jezte pravidelně
  3. dodržujte pitný režim
  4. pokud to není nezbytné, neužívejte léky a antibiotika
  5. pokud máte pocit, že vaše střevní mikroflóra je narušená, případně jste brali/berete antibiotika, zvažte zařazení lactobacilů (probiotika a prebiotika) jako doplňku stravy

Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou živé organismy v našich střevech, které, pokud jsou v rovnováze, zajišťují správných chod střev a tedy i naše trávení a dobrý pocit. Prebiotiky se probiotika – tedy bakterie – živí. V doplňcích stravy najdeme většinou obojí, tedy prebiotika i probiotika. Je možné je užívat preventivě nebo za účelem zlepšení stavu našich střev. Vždy je ale důležité, dodržovat zdravou a racionální stravu.

Jak to mám já

Probiotika i prebiotika našla momentálně místo v mých doplňcích stravy. V posledních týdnech/měsících jsem často zařazovala “bezkalorické” věci jako jsou například různé syrupy, pila jsem colu light a nemohu říct, že by moje strava byla vždy ukázková. A samozřejmě se to brzy začalo projevovat a ja se necítila dobře.

To první co jsem musela udělat bylo omezit/vyřadit umělá sladidla (sbohem coca-colo light 😀 ), najet na pravidelný režim ve stravě a abych dostala svá střeva do pořádku co nejdřívě, zařadila jsem právě lactobacily jako doplněk stravy. Kokrétně jsem se rozhodla pro tyto: https://www.benu.cz/biopron9-premium-tob-60

Článek vznikl ve spolupráci s e-shopem lékárny BENU.